W ramach realizacji zadania w dniu 26 marca 2024 roku przeprowadzone zostały żywe lekcje historii szlakiem pozostałości fortyfikacji polowych z okresu II wojny dla uczniów Szkoły Podstawowej im. płk Ludwika Głowackiego w Janowie, Szkoły Podstawowej z Oddziałami Przedszkolnymi w Rybnie im. Zygmunta Pruskiego.
Fundacja opracowała także aplikację na telefon p.n. "Śladami sochaczewskich fortyfikacji okresu II wojny światowej". Dzięki niej nie tylko społeczność lokalna i regionu Mazowsza ale także turyści z całej Polski będą mogli dodać do swojej mapy planowanych wypraw poznanie ważnego fragmentu trudnej historii regionu i mieszkańców wielu miast i wsi w całej Polsce, którzy pod przymusem niemieckiego okupanta budowali okopy, rowy przeciwczołgowe i bunkry na potrzeby niemieckiej III Rzeszy.
Sochaczewskie żelbetowe schrony, skrywające wojenne tajemnice, które wkomponowały się w krajobraz miasta, wciąż stanowią zapomniane świadectwo dziedzictwa kulturowego naszego regionu, ale dzięki utworzonej aplikacji na telefon mają one szansę opowiedzieć mieszkańcom i turystom o ich mrocznej historii. Dzięki otrzymanej darowiźnie i wykonaniu aplikacji nastąpiła trwała zmiana w zakresie rozwoju projektu. Aplikacja ma możliwość dalszego jej udoskonalania. Fundacja Ochrony Zabytków Mazowsza będzie zachęcać mieszkańców, zwłaszcza młodego pokolenia do skorzystania z niej i będziemy dalej promować aplikację aby jak największa ilość osób mogła przejść trasę „Śladami sochaczewskich fortyfikacji okresu II wojny światowej” i poznać historię regionu w okresie okupacji.
Dodatkowe informacje o projekcie i aplikacji m.in. na stronie:
https://sochaczewskiefortyfikacje.pl/nasze-dzialania/