Okulary Pani Ani

Fundacja Totalizatora Sportowego oraz Fundacja Zacztani.org stworzyli bajkę edukacyjną „Okulary Pani Ani”. Bajka kształtuje i wzmacnia postawy patriotyczne oraz pokazuje, jak szczególną rolę odegrały kobiety w trudnym momencie historii naszego kraju, jakim była Polska Rzeczpospolita Ludowa.

Publikacja edukacyjna o opozycjonistkach i działaczkach z czasów “Solidarności”, powstała by wspierać program “Z kobietami-patriotkami”. Bohaterkami bajki są wybrane przez autorkę tekstu opozycjonistki. Na przykładzie ich zachowań, postaw, wartości, dokonywanych przez nie wyborów chcemy edukować dzieci w zakresie tego czym jest odwaga, patriotyzm, lojalność.
W ten nieszablonowy, kreatywny sposób chcemy popularyzować pamięć historyczną na temat wkładu zasłużonych działaczek w powstanie i rozwój wolnej Polski, a także pokazać perspektywę kobiet jako twórczyń narracji opowiadających o przeszłości. Jest to nowatorskie i pionierskie działanie, stanowiące przeciwwagę dla często męskocentrycznej narracji nt. transformacji ustrojowej 89’ roku. 

Innowacyjna forma nauki – bajkoterapia 

- Ogromnie się cieszę, że Fundacja Totalizatora Sportowego została partnerem projektu. Wspólnie zebraliśmy wspaniały zespół, do którego dołączyła między innymi pisarka Katarzyna Ryrych, herstoryczka, archiwistka społeczna i edukatorka Anna Zielińska Fedoruk, która opracowała artykuł kierowany do rodziców i pedagogów, specjaliści od bajkoterapii oraz pracownicy Fundacji Zaczytani.org.

Stworzyliśmy bajkę „Okulary Pani Ani”, która wspiera rozwój społeczny dzieci. Opowieść inspiruje dzieci do nauki i poznawania historii. Bajka powstała, by przełamywać stereotypy dotyczące roli kobiet w dziejach naszego kraju.

Dodatkowo zadbaliśmy o edukację emocjonalną - niezbędną do życia w dobrostanie i wzmocnienia odporności psychicznej – mówi Agnieszka Machnicka, Prezeska Fundacji Zaczytani.org .

Bajka "Okulary Pani Ani" dostępna jest zupełnie ZA DARMO od 7 marca 2024 roku na stronie www.okularypaniani.zaczytani.org. Można ją pobrać zarówno w formie ebooka, jak i audiobooka. 

- Bajkoterapia polega na czytaniu wraz z dziećmi specjalnie dobranych książek w celach terapeutycznych, edukacyjnych i relaksacyjnych. Dzięki odpowiedniej książce można pokazać dziecku, jak radzić sobie z problemami oraz towarzyszącymi im emocjami oraz jak poznawać świat. To proces trójstopniowy: czytania, omawiania i ćwiczenia, Bajkoterapia relaksuje i wycisza, oswaja emocje, rozwija umiejętności, a także pozwala zbudować relacje – tłumaczy Agnieszka Machnicka. 

Bajka dotarła już do ponad 14 tys. szkół podstawowych, 350 specjalnych ośrodków wychowawczych, 100 młodzieżowych domów kultury, 90 placówek opiekuńczo-wychowawczych oraz 3200 bibliotek. Teraz czas, żebyście pobrali ją Wy!

Zobacz, pobierz, posłuchaj: TUTAJ

Podobne artykuły

Kultura w potrzebie, start programu już 2 kwietnia!

Wikipedia na Kurpiowszczyźnie 2024