„Aj, jaj, jaj!", czyli Festiwal Klezmerski na krakowskim Kazimierzu

Fundacja Pomocy Artystom Polskim CZARDASZ, dzięki wsparciu z programu grantowego "Polska dziś i jutro" zrealizowała na przełomie czerwca i lipca kolejny festiwal klezmerski w Krakowie.
Celem Festiwalu było przedstawienie i zainteresowanie szerokiego grona społeczności lokalnej oraz przybyłych do Krakowa i Małopolski gości pięknem i różnorodnością muzyki, kultury i tradycji klezmerskiej, jak i odświeżenie pamięci o bogatej obyczajowości i sztuce żydowskiej. Miejscem, które łączy te elementy jest właśnie krakowski Kazimierz, który od XIV wieku, zamieszkują polscy Żydzi. Dzięki darowiźnie cele i założenia te zostały zrealizowane w 100%. Dotąd żaden z żydowski festiwali, który odbywał się w Krakowie nie pokazywał codziennego życia, tradycji religijnych polskich Żydów, zabytków, skupiając się na współczesności. 

Poprzez wydarzenia tego festiwalu jego uczestnicy mogli „na żywo” uczestniczyć m.in. w inscenizacji tradycyjnego ślubu i wesela żydowskiego, czy najradośniejszego święta Purim, poznać codzienne życie krakowskich Żydów oraz historię i zabytki krakowskiego Kazimierza. Wydarzenia, organizowane plenerowo, angażowały nie tylko publiczność danego wydarzenia Festiwalu, lecz również okolicznych przechodniów (mieszkańców Karkowa i turystów), zapraszając ich do wspólnej zabawy, nauki piosenek i tańców żydowskich, a także zaznajamiania się z tradycyjnymi ceremoniami. 

Ponadto dla wszystkich chętnych biorących udział w koncertach/spektaklach Festiwalu została bezpłatnie zorganizowana Gra miejska z przewodnikiem zakończona konkursem pt.: „Śladami krakowskich klezmerów”. Podczas tej gry uczestnicy Festiwalu mogli zweryfikować swoją wiedzę na temat krakowskiego Kazimierza, jego słynnych mieszkańców (klezmerów, poetów, malarzy, architektów, a także słynnej businesswoman Heleny Rubinstein, w której rodzinnym domu odbył się quiz, a także poczęstunek tradycyjnymi potrawami kuchni żydowskiej). Nagrodami w konkursie były m.in. zdrapki Totalizatora Sportowego, albumy, płyty CD, filmy związane z krakowskim Kazimierzem. Ponadto na każde wydarzenie Festiwalu rozdawane były bezpłatne bilety dla osób m.in. Dom Pomocy Społecznej im. św. Brata Alberta w Krakowie .

Podobne artykuły

Warsztat: Sporządzanie i zawieranie umów w obrocie gospodarczym

Komunikat o programach Fundacji